Company Logo
Dzisiaj jest 19 stycznia 2018r.

 

„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała ”

Richard Steele

Książki warto czytać.

Czytelnictwo to ważna sfera w życiu każdego człowieka, szczególnie dzieci i młodzieży. Dlaczego?

Czytanie jest oczywiście wielką przyjemnością, ale przede wszystkim stymuluje rozwój mózgu, języka, kształtuje wyobraźnię, wrażliwość estetyczną, pobudza postawę twórczą, rozbudza zainteresowania, a tym samym wpływa na nasze emocje i intelekt. Kontakt z książką dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, kształtuje właściwą hierarchię wartości. Należy więc wybierać książki ciekawe i wartościowe, które wzruszają, bawią i przygotowują młodzież do dorosłego życia. Ważne jest czytanie systematyczne .Młodzież bywa bardzo krytyczna w doborze lektur. Pamiętajmy, że powinny odgrywać ważną rolę w rozwoju osobowości młodego człowieka. Książka może stać się płaszczyzną kontaktu między nastolatkiem a dorosłym. Może stanowić pretekst do rozmów i dyskusji o życiu, wartościach itp. Żyjemy w dobie rewolucji techniczno-cywilizacyjnej, tworzenia się społeczeństwa informacyjnego i rozwoju kultury obrazkowej. W dobie atrakcyjnej i niewymagającej wysiłku intelektualnego telewizji i Internetu, czytanie, jako czynność rozłożona w czasie, może być dla wielu męcząca, bo wymaga skupienia i uwagi. Tym bardziej rozwijajmy potrzebę czytania wśród dzieci i młodzieży. Nauczmy ich, że warto znaleźć czas na czytanie, aby się wyciszyć i zrobić coś dla siebie.

Czytaj więcej: Książki warto czytać


BIBLIOTEKA  ZCKOiZ

Biblioteka ZCKOiZ jest jedną z największych bibliotek szkolnych w Zabrzu. Księgozbiór liczy ok. 21000 woluminów. Książki na półkach ułożone są według obowiązującej Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej – od wiedzy ogólnej poprzez filozofię, psychologię, religię, nauki społeczno-polityczne, nauki matematyczno-przyrodnicze, nauki techniczne, poezję, literaturę piękną, geografię, historię po biografie. Biblioteka bardzo dobrze zaopatrzona jest w lektury szkolne oraz w książki dotyczące spraw związanych ze Śląskiem tzw. Silezjana. Posiadamy bardzo bogaty księgozbiór podręczny udostępniany uczniom w czytelni (słowniki, encyklopedie, poradniki, leksykony, albumy). Młodzież chętnie korzysta z prenumerowanych czasopism takich jak: „Cogito", „Murator”, „Materiały Budowlane", „Mechanik", „Geodeta" „CHIP”, „Aura", „Przyroda Polska", „Głos Zabrza i Rudy Śląskiej" i innych. Pomocą w wyszukiwaniu informacji są katalogi oraz kartoteka zagadnieniowa dotycząca historii literatury, problemów wychowawczych, scenariuszy zajęć i uroczystości. Naszymi czytelnikami są uczniowie szkoły, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Biblioteka jest otwarta od poniedziałku do piątku: od godz. 7.30 do godz. 15.00 
      Zapraszamy

 


PAŹDZIERNIK  MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W ramach obchodów powyższego święta zaproszono wszystkie klasy pierwsze do biblioteki szkolnej i przeprowadzono z nimi zajęcia w czytelni na temat zbiorów naszej biblioteki i zasad korzystania z nich. Przygotowano wystawę w Gablocie Biblioteki na temat biblioteki szkolnej i promowania czytelnictwa.


Anna ChodaczWięcej artykułów…

  1. Wystawy prac uczniów ZCKOiZ

Archiwum ZCKOiZ
Copyright © 2011 ZCKOiZ. Stworzone dzięki Joomla. Realizacja Rzet®2011

Open source productions