Company Logo
Dzisiaj jest 19 stycznia 2018r.

„RAJD PO ZABRZU” KONKURS I SEMINARIUM

z historii Zabrza – edycja specjalna dla upamiętnienia 90 rocznicy nadania praw miejskich

24 października 2012 r. odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji „Rajdu po Zabrzu”. Konkurs ten jest nieprzerwanie organizowany od 18 lat. Każdego roku, we wrześniu i październiku, młodzież ZCKO i Z oraz innych zabrzańskich szkół poznaje wiele różnorodnych aspektów historii oraz dorobku kulturalnego naszego miasta. W bieżącym roku szkolnym zmagania konkursowe odbywały się pod honorowym patronatem Prezydent m. Zabrze, Pani Małgorzaty Mańki – Szulik oraz Przewodniczącego Rady Miasta, Pana Mariana Czochary. Tradycyjnie, tak jak dzieje się to już od 18 lat, autorem prelekcji dotyczących dziejów miasta był stały współorganizator „Rajdu..”, zabrzański historyk Pan Dariusz Walerjański. W tegorocznej edycji konkursu - poświęconej, jak już wspomniano 90 rocznicy uzyskania przez Zabrze praw miejskich, udział wzięło 15 zespołów, reprezentujących zabrzańskie szkoły. 24 października o godz. 10.30 rozpoczął się test z historii Zabrza, który pisały dwuosobowe drużyny ze szkół takich jak:

 • Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego
 • Zespół Szkół nr 17
 • IV Liceum Ogólnokształcące
 • Zespół Szkół Mechaniczno – Samochodowych
 • Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych
 • Gimnazjum nr 16

Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęło się seminarium, poprzedzone prezentacją przygotowaną przez uczniów, której celem było przypomnienie odbytej wcześniej wycieczki po Zabrzu. Głównym prelegentem był p. Dariusz Walerjański, który swój wykład o zabytkach przemysłowych Zabrza uświetnił filmem w technologii 3D.
Po wykładzie zostały ogłoszone wyniki konkursu testowego:

 •   I miejsce –   Rachel Rossa i Monika Mormus z klasy III ag ZCKO i Z
 •  II miejsce –   Emanuel Bednarczyk i Łukasz Sroka z klasy III p ZCKO i Z
 • III miejsce –   Damian Libertowski i Szymon Wysocki z IV LO.

Zostało również przyznane wyróżnienie za prezentację multimedialną dla uczennicy Gimnazjum nr 16 – Nicoli Chwist 
Laureatom tegorocznego konkursu serdecznie gratulujemy , a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.


Elżbieta Kędzia -Rybicka
Małgorzata Wlisłocka

„RAJD PO ZABRZU”

Edycja specjalna dla upamiętnienia 90 rocznicy uzyskania praw miejskich przez Zabrze

„Rajd po Zabrzu” to coroczna impreza mająca na celu promowanie historii miasta oraz przybliżanie młodzieży jego zabytków i atrakcji turystycznych. W tym roku już po raz osiemnasty uczniowie wszystkich zabrzańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zostali zaproszeni do wzięcia udziału w różnego typu akcjach składających się na to wydarzenie. Tegoroczna edycja  obejmuje  konkurs na najciekawszy film, na najlepszą pracę monograficzą, test wiedzy o Zabrzu i tradycyjną już wycieczkę – tytułowy rajd – po Zabrzu. Autokarowe zwiedzanie, organizowane we współpracy ze znanym historykiem i pasjonatem historii Zabrza, panem Dariuszem Walerjańskim, ma za zadanie przedstawić młodzieży ciekawe, choć często nieznane miejsca w naszym mieście.
Tegoroczny „Rajd po Zabrzu” przyjmuje szczególny wymiar dla upamiętnienia 90 rocznicy uzyskania praw miejskich przez Zabrze.
Patronat honorowy objęła Pani Prezydent Miasta Zabrze – Małgorzata Mańka-Szulik oraz Przewodniczący Rady Miasta – Marian Czochara.

W piątek 28 września 2012r. odbyła się pierwsza część „Rajdu po Zabrzu” – wycieczka autokarowa, w której wzięły udział 2-osobowe reprezentacje klas: IA, IT, IR, IP, IIAG, IIP, IIT, IIIAG i IIIP oraz szkół: Gimnazjum nr 16, Gimnazjum nr 17 (ZSO nr 14), IV LO, ZSE-U, ZS nr 17 i ZSM-S. 40-osobową grupę oprowadzał po mieście pan Dariusz Walerjański. W trakcie ponad sześciogodzinnej wycieczki młodzież miała okazję zobaczyć interesujące i wyjątkowe miejsca na terenie Zabrza.

Pierwszym zabytkiem był drewniany kościół pod wezwaniem św. Jadwigi na Zaborzu. Ważnym czynnikiem, który zadecydował o budowie drewnianego, a nie murowanego kościoła, był fakt występowania szkód górniczych. Świątynia, która powstała w 1929 roku, zwraca uwagę ciekawą formą architektoniczną. Zbudowana jest na planie dwunastoboku z 4 ośmiobocznymi wieżami. Wewnątrz znajdują się zabytkowe XIX wieczne  organy.

Następnie wycieczka udała się na ulicę Zamojskiego, gdzie znajduje się najbardziej znany symbol Zabrza – wieża ciśnień. Wybudowana została na wzniesieniu, ma ośmioboczną konstrukcję i 46 metrów wysokości. Przez kilkadziesiąt lat wieża zaopatrywała zabrzan w wodę. Dwa zbiorniki mieściły łącznie 2000 m3 wody. Po wojnie, kiedy przestała być potrzebna, stopniowo popadała w ruinę.

Kolejnym punktem wycieczki był stalowy dom przy ulicy Cmentarnej. Budynek ten, zwany również „żelaznym domem” to eksperymentalna budowla o stalowych ścianach, wybudowana w 1927 r. Postawiono go ciągu 26 dni, z prefabrykowanych stalowych płyt odlanych w hucie Donnersmarcka.

Nieopodal stalowego domu znajduje się cmentarz żydowski, istniejący od 1872 roku. Powodem jego założenia było powstanie gminy żydowskiej w Zabrzu. Pogrzeby odbywały się tutaj od 1872 r. do 1954. W 14 kwaterach pochowano ponad 678 osób. Najstarszymi nagrobkami są nagrobki Moritza Adlera oraz Johanny Friedmann (1872). Na cmentarzu zachowało się około 500 nagrobków. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 2,2 ha.

Około południa autokar udał się do szybu „Maciej” z I połowy XX wieku w dzielnicy Maciejów. Był on częścią kopalni Pstrowski. Do końca lat 80 minionego stulecia spełniał funkcję szybu wentylacyjnego, którym odprowadzano z podziemnych chodników zużyte powietrze.  Obecnie zamiast węgla, wydobywa się tutaj wodę głębinową.

Następnie wycieczka pojechała do kościoła Jana Chrzciciela w Biskupicach- najstarszego obiektu sakralnego w Zabrzu. Kościół ufundowany został przez rodzinę Ballestremów, której krypta grobowa znajduje się pod posadzką świątyni..

Ostatnim punktem programu był piknik w tajemniczej dolinie nazywanej także doliną trzech stawów(na granicy Zabrza z Miechowicami), gdzie Niemcy podobno ukryli skarb. Dolina wyglądała pięknie nad stawem w jesiennej aurze. Uczestnicy „Rajdu po Zabrzu”  zostali poczęstowali słodką niespodzianką – pączkami ufundowanymi przez Samorząd Uczniowski ZCKOiZ.
Dzień był pełen wrażeń. Zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do domów. Druga część konkursu, jego rozstrzygnięcie i podsumowanie odbędzie się 24 października.

Małgorzata Wlisłocka

                                                                 Elżbieta Kędzia -Rybicka

Zobacz zdjęcia...


 

RAJD PO ZABRZU – Podsumowanie XVII edycji konkursu z historii Zabrza.

 22 listopada w ZCKOiZ odbyło się podsumowanie 17 edycji konkursu z historii Zabrza „Rajd po Zabrzu”. Konkurs, organizowany przez naszą szkołę od 17 lat, zmienił formułę – ale nadal cieszy się zainteresowaniem uczniów, również innych zabrzańskich szkół, które zapraszamy do udziału w zmaganiach. Tegoroczna edycja rozegrała się w dwóch kategoriach: I – dla uczniów ZCKOiZ oraz II – dla chętnych ze szkół Zabrza. Uczniowie naszej szkoły jeszcze w październiku odbyli „spacer naukowy” po mieście, w którym przewodnikiem był wspierający naszą akcję od lat, Dariusz Walerjański. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania z historią Zabrza były zabrzańskie nekropolie. Z kolei zaproszeni przez nas uczniowie zabrzańskich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych mogli zrealizować swoje pomysły w prezentacjach multimedialnych, mając do wyboru 2 tematy:

 1. „Zabrzańskie nekropolie”
 2. „Co warto ocalić w Zabrzu od zapomnienia?”

Do udziału w tej kategorii zgłosiły się szkoły: ZS nr 12, ZS nr 14, ZS nr 5, ZS nr 3, ZS nr 10, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 6 z CKOiZ, Gimnazjum nr 20. Finał tegorocznej edycji konkursu uświetniła prelekcja „Historia z ludzką twarzą...” wygłoszona przez Pana Dariusza Walerjańskiego. Spośród nadesłanych prac jury
w składzie: D. Walerjański, M. Wlicłocka i E. Kędzia – Rybicka wyłoniło tegorocznych laureatów:

I miejsce ex aequo    – Krzysztof Śmieja ZS nr 3 (Technikum nr 3)
                                  – Dawid Kubieniec ZS nr 5 (II LO)
II miejsce                   – Dominika Myl ZS nr 14 (VIII LO)
III miejsce                 – Joanna Stasiów ZS nr 5   (II LO)
Wyróżnienie             – Sebastian Toma Gimnazjum nr 6 CKOiZ
 Drużyny ZCKOiZ pisały test z historii Zabrza. Po zaciętej walce I miejsce zdobyły: Rachel Rossa i Monika Mormus z kl. II ag,  II miejsce – Piotr Susło i Sebastian Misiak z kl. III ag i miejsce III – Emanuel Bednarczyk i Łukasz Sroka z kl. II p.

Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy.

 

 Nagrody dla wszystkich laureatów i uczestników XVII Rajdu po Zabrzu ufundowali: Wydział Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Zabrze, Dariusz Walerjański, firma INDOS S.A., Komitet Rodzicielski ZCKOiZ oraz Samorząd Uczniowski ZCKOiZ. Serdecznie dziękujemy sponsorom, szkołom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w konkurs, a także nauczycielom – opiekunom. Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy
Małgorzata Wlisłocka
Elżbieta Kędzia-Rybicka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej artykułów…

 1. Rajd po Zabrzu

Archiwum ZCKOiZ
Copyright © 2011 ZCKOiZ. Stworzone dzięki Joomla. Realizacja Rzet®2011

Open source productions